Tahliye

Tahliye

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de 4 milyon kedi,2 milyon köpek olmak üzere yaklaşık 10 milyon evcil hayvan bulunmaktadır. Türkiye’de evcil hayvanla yaşayanlarla yapılan bir araştırmaya göre ise, evde en çok beslenen hayvan yüzde 33 ile kuş. İkinci sırada yüzde 32’yle kedi geliyor. Katılımcıların yüzde 27’si köpek, yüzde 21’i balık, yüzde 3’ü kemirgen besliyor.

 

Evcil hayvanlar genellikle ailenin bir parçası olarak kabul edilir ve insanlarla hayvanlar arasındaki bağ, bir ailenin acil durumlarda evcil hayvanlarından ayrılmaya isteksiz olduğu bir noktaya ulaşabilir.

 

Son zamanlarda yaşanan afetler, insanların evcil hayvanlarını ve hizmet hayvanlarını yanlarında götüremezlerse tahliye edilmek istemediklerini göstermiştir. Evcil hayvanı olmadan tahliye edilmek zorunda kalanlar, tahliye edilen alana tekrar girmeye ve güvenli hale gelmeden evcil hayvanlarını kurtarmaya çalışabilirler. Her iki durumda da, bu durum etkilenen bölgedeki insanların güvenliği ile görevlendirilen ilk müdahale ekiplerine daha büyük bir yük getirir. Bu nedenle, ev hayvanlarını ve hizmet hayvanlarını tahliye edebilme ihtiyacı çok önemlidir ve ideal durum, insanların ve hayvanlarının birlikte tahliye edildiği bir durum yaratmaktır.

 

Tahliye planlaması, tehlikeli bir alandan tahliye edilen insan sayısını en üst düzeye çıkarmaya odaklanır. İnsanların tahliyesi ile eş zamanlı olarak hayvanların düzenli tahliyesi, hayvan sahiplerinin tahliyeye veya hayvanların evlerini terk etme direncini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca hayvan sahipleri hayvanları kurtarmak için güvenli olmayan olay mahalline geri dönme ihtimalini her zaman mümkündür. Bu nedenle, hayvanların tahliyesi için planlama, olaya müdahale ve kurtarma sırasında kamu güvenliğini destekleyecektir.