Kuruluş

Kuruluş

DOST Hayvan Arama Kurtarma Derneği ülkemizde meydana gelen afetlerde can dostlarımız olan hayvanlarımıza yardım etmek maksadıyla kar amacı gütmeyen gönüllülerin bir araya gelmesiyle doğdu. İnsan arama kurtarma odaklı Afet Müdahale Planlarındaki hayvan arama kurtarma konusundaki yetersizlikler gönüllülerin karşılanamayacak kadar büyük olması bizi yeni bir oluşumun gerekliliğine ve bu konudaki çabaların tek bir çatı altında birleştirmeye yöneltti. Arama kurtarma eğitimi almış profesyoneller ile Veteriner eğitimi almış gönüllülerimizin bir araya gelmesiyle birlikte 08 Mart 2023 tarihinde DOST Hayvan Arama Kurtarma Derneğini kurularak insanların ve hayvanların sürdürülebilir ekosistemde bir arada yaşadığı dünya hayalimize yolculuğumuz başladı. Afet müdahale ihtiyaçlarını belirlemek için ülke genelinde paydaş kuruluşlarla yaptığımız ortak çalışmaların sonunda; hayvan arama, kurtarma, tahliye, tıbbi müdahale ve barınma konularında eğitilmiş personel yetiştirmek ve arama kurtarma ekipleri oluşturmak DOST Derneğimizin temel iş planı haline geldi.

Hayvan kurtarmanın, hayvanın evcil, başıboş veya vahşi olmasına bakılmaksızın, maddi olanaklarından bağımsız olarak tüm muhtaç hayvanların hakkı olduğuna ve her muhtaç hayvanın daha iyi bir geleceği hak ettiğine inanıyoruz.

Dernek olarak; Hayvan Arama Kurtarma ekiplerini eğitip organize ediyoruz ve bu dostlarımıza arama, kurtarma, tahliye, tıbbi müdahale ve barınma imkanlarını sunmak için ekipman sağlıyoruz.