Afet Öncesi Hazırlıkları Planlamak

Afet Öncesi Hazırlıkları Planlamak

1. Evcil Hayvan Acil Durum Malzemeleri Kiti Edinin

Tıpkı aileniz ve kendiniz için hazırlayacağınız acil durum çantasında olacağı gibi, öncelikle hayatta kalmanın temellerini düşünün. Yiyecek ve su.

 

 

 • Su: Kendiniz ve aileniz için ihtiyacınız olan suya ek olarak evcil hayvanlarınız için de özel olarak üç gün yetecek su saklayın.
 • Yiyecek: En az üç günlük yiyeceği hava ve su geçirmez bir kapta saklayın
 • İlaçlar ve hastalık kayıtları: Evcil hayvanınızın sürekli aldığı ilaçları su geçirmez bir kapta saklayın.
 • İlk yardım kiti: Evcil hayvanınızın acil tıbbi ihtiyaçları için neyin en uygun olduğu konusunda veterinerinizle konuşun. Kitlerin çoğu pamuklu bandaj ruloları, bandaj bandı, makas, antibiyotik merhem, pire ve kene önleme; lateks eldivenler, izopropil alkol ve salin solüsyonu içermelidir. Evcil hayvan ilk yardım referans kitabı ekleyin.
 • Kimlik etiketli tasma, koşum takımı ya da tasma: Evcil hayvanınız her zaman kuduz etiketi ve kimliği bulunan bir tasma takmalıdır. Evcil hayvanınızın acil durum tedarik kitine bir yedek tasma ve kimlik etiketi ekleyin.
 • Önemli evraklar: Evcil hayvanınızın kayıt bilgilerinin, evlat edinme belgelerinin, aşı belgelerinin ve tıbbi kayıtlarının kopyalarını temiz bir plastik torbaya veya su geçirmez bir kaba koyun ve kitinize ekleyin.
 • Sandık veya başka bir taşıma kabı: Acil bir durumda tahliye etmeniz gerekiyorsa, mümkünse evcil hayvanlarınızı ve hayvanlarınızı yanınıza alın.
 • Sanitasyon: Evcil hayvanınızın temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için evcil hayvan kumu ve uygunsa çöp kutusu, gazeteler, kağıt havlular, plastik çöp torbaları ve ev tipi klorlu ağartıcıları dahil edin. Çamaşır suyunu dezenfektan olarak kullanabilirsiniz (dokuz kısım suyu bir kısım ağartıcıya seyreltin) veya acil bir durumda suyu arıtmak için de kullanabilirsiniz. Her galon suya 8 damla normal ev tipi sıvı ağartıcı kullanın, iyice karıştırın ve kullanmadan önce 30 dakika kadar bekletin. Kokulu veya renk güvenli ağartıcılar veya temizleyici eklenmiş ağartıcılar kullanmayın.
 • Sizin ve evcil hayvanınızın bir fotoğrafı: Acil bir durumda evcil hayvanınızdan ayrılırsanız, evcil hayvanınızla birlikte çekilmiş bir fotoğrafınız, sahipliğini belgelemenize yardımcı olur ve başkalarının evcil hayvanınızı tanımlamanıza yardımcı olmasına olanak tanır. Tür, cins, yaş, cinsiyet, renk ve ayırt edici özellikler hakkında ayrıntılı bilgiler içerir.
 • Tanıdık öğeler:Kitinize en sevdiğiniz oyuncakları, ikramları veya yatak takımlarını koyun.Tanıdık öğeler, evcil hayvanınızın stresini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • İki kit düşünün, birine evcil hayvanınızın olduğu yerde kalması için ihtiyaç duyacağı her şeyi koyun. Diğerine ise siz ve evcil hayvanlarınız kaçmak zorunda kalırsanız diye yanınıza alabileceğiniz daha küçük bir versiyon olmalı

 

2. Acil Durumda Ne Yapacağınıza Dair Bir Plan Yapın

Acil bir durumda ne yapacağınızı önceden planlayın. Durumu değerlendirmeye hazır olun. Acil bir durumda kendinize bakmak ve evcil hayvanınızın güvenliğini sağlamak için sağduyunuzu ve elinizde ne varsa kullanın.

 
 • Tahliye etmek:Evcil hayvanlarınızı nasıl bir araya getireceğinizi planlayın ve nereye gideceğinizi tahmin edin. Tahliye etmeniz gerekiyorsa, mümkünse evcil hayvanlarınızı yanınıza alın. Bir kamu barınağına giderseniz, evcil hayvanlarınızın içeri girmesine izin verilmeyebileceğini unutmayın. Bakımınızdaki hayvanların sayısına ve türüne bağlı olarak uygun barınmayı önceden sağlayın. Acil bir durumda sizi ve evcil hayvanlarınızı almaya istekli olacak yakın çevrenizin dışındaki ailenizi veya arkadaşlarınızı düşünün. Diğer seçenekler şunları içerebilir: evcil hayvan kabul eden bir otel veya motel veya bir tahliye tesisine veya ailenizin buluşma yerine yakın olan bir köpek kulübesi veya veteriner hastanesi gibi bir tür yatılı tesis. Bölgenizdeki bu tesislerden herhangi birinin siz ve evcil hayvanlarınız için uygun seçenekler olup olmadığını acil bir durum olmadan önce öğrenin.
 •  
 • Bir arkadaş sistemi geliştirin. Bunu yapamıyorsanız, evcil hayvanlarınıza bakacak veya tahliye edecek birisinin olduğundan emin olmak için komşularınız, arkadaşlarınız veya akrabalarınızla plan yapın. Evcil hayvan bakım arkadaşınızla tahliye planlarınız hakkında konuşun ve onlara evcil hayvanınızın acil durum tedarik kitini nerede tuttuğunuzu gösterin. Acil bir durumda buluşacağınız, biri yakın çevrenizde, diğeri daha uzakta olmak üzere belirli yerleri de belirleyin.
 •  
 • Acil durum planlamasıyla ilgili veterinizle konuşun.Evcil hayvanınızın acil durum ilk yardım çantasına dahil etmeniz gereken şeyleri tartışın. Geçici barınak aramanız gerekebilecek diğer şehirlerdeki veterinerlerin veya veteriner hastanelerinin adlarını öğrenin. Ayrıca veterinerinizle mikroçipleme hakkında konuşun. Siz ve evcil hayvanınız ayrıysa, evcil hayvanınız için bu kalıcı implant ve ilgili bir kurtarma veri tabanına kayıt, bir veterinerin veya barınağın hayvanınızı tanımlamasına yardımcı olabilir. Evcil hayvanınız mikroçipliyse, acil durum iletişim bilgilerinizin güncel tutulması ve güvenilir bir kurtarma veri tabanında listelenmesi, siz ve evcil hayvanınızın yeniden bir araya gelmesi için çok önemlidir.
 •  
 • Acil hayvan tedavisi için iletişim bilgileri toplayın.Humane Society veya ASPCA ve acil durum veteriner hastaneleri dahil olmak üzere bölge hayvan kontrol kurumlarının iletişim bilgilerinin ve adreslerinin bir listesini yapın. Bu telefon numaralarının bir kopyasını yanınızda, bir kopyasını da evcil hayvanınızın acil durum çantasında bulundurun. İtfaiyecileri ve kurtarma görevlilerini uyarmak için "İçerideki Evcil Hayvanlar" etiketlerini edinin ve evinizdeki evcil hayvanların sayısı ve türleri hakkında bilgiler de dahil olmak üzere kapılarınıza veya pencerelerinize yapıştırın. Acil bir durumda size ulaşılabilecek şekilde etikete bir telefon numarası koymayı düşünün. Ve eğer zaman kalırsa, evinizi evcil hayvanlarınızla birlikte tahliye ederseniz, çıkartmaların üzerine “Evcil Hayvanlarla Tahliye Edildi” kelimelerini yazmayı unutmayın.

 

 

3. Olabileceklere hazırlıklı olun

Kendiniz, aileniz ve evcil hayvanlarınız için bir acil durum tedarik kiti oluşturmak gibi beklenmedik durumlara hazırlanmak için yapabileceğiniz bazı şeyler, acil durumun türü ne olursa olsun aynıdır. Ancak, neler olabileceği hakkında bilgi sahibi olduğunuzu söylemek ve bölgenizi ne tür acil durumların etkileyebileceğini bilmek önemlidir.

Bu bilgileri kişisel durumunuza uyarlamaya hazır olun ve olay yerindeki yetkililerden alınan talimatları takip etmek için her türlü çabayı gösterin. Bu basit hazırlıklarla beklenmedik durumlara hazır olabilirsiniz. Kendilerini ve evcil hayvanlarını hazırlamak için zaman ayıranlar muhtemelen daha az zorluk, stres ve endişe ile karşılaşacaktır. Kendinizi ve evcil hayvanınızı hazırlamak için şimdi zaman ayırın.