Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu

Muhammet Yavuzyılmaz

Muhammet Yavuzyılmaz

BAŞKAN

Ben Muhammet YAVUZYILMAZ,

2003 yılında Kara Harp Okulundan Jandarma Subayı olarak mezun oldum. 2012 yılında Halkla İlişkiler alanında yüksek lisansımı tamamladım. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı olmak üzere 15 yıl boyunca silahlı kuvvetlerin farklı birimlerinde özel operasyon ve arama kurtarma görevlerinde bulundum. Silahlı kuvvetlerden ayrıldıktan sonra Sarıyer’de bulunan İBB Marmaracık gençlik kampının kurulması ve yönetilmesi aşamasında eğitim ve tesis koordinatörü olarak görev yaptım. Halen özel bir şirkette Güvenlik ve Operasyon Uzmanı olarak iş hayatıma devam etmekteyim.

Dünyamıza biraz dikkatli gözlerle baktığımızda hayatımızın her alanında yer alan hayvan dostlarımızın varlığının ne kadar büyük yer kapladığını görmemek mümkün değil. Hayvan dostlarımız sadece hayatımız kolaylaştırmakla kalmıyor, ekosistemin sağlıklı bir şekilde işlemesinde de önemli rol alıyor. Yıllarca edindiğim tecrübelere istinaden söyleyebilirim ki, bizim için birçok rol alan hayvan dostlarımızın zor zamanlarında ne kadar yanlarında oluyoruz ve onlara ne kadar destek sağlıyoruz acaba? 

Bu bağlamda dostlarımıza daha fazla destek olmak için DOST Arama Kurtarma Derneğinin kurulması ve siz değerli dostlarımızın aramıza katılmasıyla bu girişimin ülkemiz genelinde farkındalık yaratmasını temenni etmekteyiz.

Saygılarımla…

Nimet VELİOĞLU

Nimet VELİOĞLU

SAYMAN

Ben Nimet VELİOĞLU 

Akademisyenim.Orman mühendisi aynı zamanda hukukçuyum. Canlı dostlarımızın yaşam haklarını korumak adına, birbirimizi bütünlediğimiz bu dünyada yardımlaşma ve sevginin önemini bildiğim için bu dernekteyim. İyilik ve sevgiyi paylaştıkça büyüteceğimiz güzel günler umuduyla...Gönüllü dostlarımızla birlikte iyi insanların bir arada olacağı yeni dostlukların kurulacağı derneğimize hepinizi bekliyoruz…Dostlukla, saygıyla...

Serhat AKBEL

Serhat AKBEL

ÜYE

Ben Serhat AKBEL

Doğada Yaşam Okulunun kurucusuyum. Çok küçük yaşlarda izcilikle tanıştım. Türkiye ve Dünyanın çeşitli bölgelerinde uluslararası kamplarda görev aldım. 18 yaşında Arama Kurtarma Derneği’ne (AKUT) üye oldum ve aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nda İzci Lideri oldum. Yüzlerce kurtarma operasyonunda görev aldım ve çoğunda ekip liderliği görevini yaptım. Avrupa ve Amerika’da kamp alanları ve kamp yönetimi konularında eğitimler alıp ortak projelerde çalıştım. 2012 yılında AKUT Derneğinin AKUT Doğada Yaşam Projesini oluşturduk ve yüzlerce çocuğa kamplar düzenledik. 2015 yılında Doğada Yaşam şirketini kurdum ve eğitmen kadrosunu 51 kişiye çıkarttık.  2016 – 2018 yılları arasında ünlü dağcı Nasuh Mahruki’nin Doğada Liderlik Okulunun kuruluşunda ortaklık yaptım. 2018 yılında Doğada Yaşam Okulu’nu kurdum.  Aktif olarak AKUT Derneğinde görevlerime devam diyorum. 2020 yılında All in Tiny markası ile tiny house park alanları ve 2021 yılında Caravan Marina markası ile karavan park alanları oluşturan bir yapıda kurucu ortalık gerçekleştirdim.

Katıldığım arama kurtarma operasyonlarında ve afetlerde, özellikle hayvanlarla ilgili özel donanımlı arama kurtarma ekibi eksikliğinden kaynaklı hayvanların kurtarılması ve sonrasında barındırılması konularında yaşanılan sorunları bizzat gördüğüm için DOST Arama Kurtarma Derneğinin kurulmasında etkin görev almak istedim. Sizlerle birlikte bu güzel yolculukta beraber olabilmeyi ümit ediyorum…

M.Boray ALTUNAY

M.Boray ALTUNAY

BAŞKAN YARDIMCISI

Ben Mahmut Boray Altunay

Dostlara gönülden bir merhaba ile başlamak istiyorum. Anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı 18 yıllık hekimim. Yaşama hakkının kutsallığına inancım yıllardır tüm insanlara din, dil, ırk ya da başka herhangi bir ayırım yapmadan gönülden hizmet etmemdeki temel yol göstericim oldu. Derneğimizin kuruluş amaçlarını tek bir başlıkta toplamak güç olsa da temel noktasının “tüm canlıların yaşama hakkının kutsallığı” olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Biyolojik bağlamda aynı sınıfta olduğumuz hayvan dostlarımızın zor zamanlarda yalnızlığa mahkûm edilmesini istemeyenler olarak bu güzel dernek çatısı altında toplanmayı hedefliyoruz. Doğanın tüm canlı ve cansız varlıklarla bir bütün olduğu gerçeğini görmezden gelirsek ileride geri dönüşü olmayan bir yola gireceğimizin farkındayız. Henüz zamanımız varken saygı, sevgi ve birliktelik duygularıyla dengeli bir yaşam kurmamızın mümkün olduğunun da..


Bu duygularla yaşamış, yaşayan ve yaşayacak olan tüm canlıları selamlıyorum. Ve dostlar… Hoş geldiniz...

Sinem YEĞENOĞLU

Sinem YEĞENOĞLU

ÜYE

Ben Sinem YEĞENOĞLU

Aynı yolda yürüdüğüm bütün Dostlarıma Merhaba. Laborant ve veteriner teknikeriyim aynı zamanda ilaç sektöründe çalışmayı sürdürmekteyim. Doğadaki tüm canlıların en az bizim kadar kutsal, sevgi ve saygıyı hak ettiği düşünce ve duygusuyla bu zamana kadar Can Dostlarımız için birçok yardım organizasyonun içinde sahada aktif görevlerde bulundum. Maalesef ülkemizde yaşanan doğal afetlerde gönüllü olarak görev aldığım zamanlarda, hayvan dostlarımız için yeterli hiç bir hayvan arama kurtarma kuruluşunun bulunmadığına şahit oldum. Aynı fikirde olduğum dostlarımızla birlikte bu Derneğin oluşması ve faaliyete geçmesi için kararlar alarak bir ateş yaktık. Umarım bu ateş sizlerin katkılarıyla büyür ve yaşadığımız bu dünyayı hep birlikte güzel ve yaşanılabilir bir yer haline getirebiliriz. Hayatlarınız niyetleriniz kadar güzel olsun. Bütün Dostlara selam ve sevgiler...

Şerife NUHOĞLU

Şerife NUHOĞLU

SEKRETER

Ben ŞERİFE NUHOĞLU 

Uzun yıllardır birçok arama kurtarma ekibinde genel koordinatör, eğitmen, ekip lideri, üye olarak görevalıyorum. TAP aramada ekip üyesiyim. Uluslararası arama kurtarma ekiplerinin Türkiye kolunun ekip lideriyim. AB projesinde yurt dışı ülkelerinde eğitmen eğiticisi olarak çalışıyorum. Orman mühendisi olarak aktif çalışmaktayım ve orman yangınlarında uzman mühendis olarak, diğer yangınlarda da uzman olarak görevalıyorum. İTÜDAK da tırmanışçı, ekip üyesi olarak görevalıyorum. İ.B.B birçok projede eğitmen olarak çalıştım eğitimler verdim. Kanyon sporu, mağaracılık tırmanış alanında faaliyetlerde bulunuyorum. Türkiye’de yetkin arama kurtarma ekiplerinin çoğunda eğitimci, eğitmen eğiticisi olarak çalıştım eğitimlerinin alan faaliyetlerinde yetkili olarak yer aldım.

Şimdi sizlerle birlikte yeni bir oluşum olan DOST ta daha güzel şeyler yapmak dileğiyle doğada yalnız olmadığımız bilincinde olup hayvan dostlarımızı da unutmadığınız için teşekkür ederim birlikte nice güzel günlere… 

M.Can SÖZEN

M.Can SÖZEN

ÜYE

Ben Can Sözen

Yaklaşık 8 yıldır arama kurtarma sektörün içerisin deyim. TAP arama kurtarma ekibin genel koordinatörlüğü yapıyorum. Bu süreç içerisinde bir çok projede ve operasyonlarda bulundum. İ.B.B. afet gönüllüsü projesinde eğitmen olarak, Elazığ depremi ekip sorumlusu olarak, İzmir depremi ekip sorumlusu olarak, orman yangınlarında ekip sorumlusu olarak görev aldım. Yurt dışında Nisan 2022 yılında Ukrayna'da yaklaşık 15 gün boyunca bulundum eğitmen olarak. AB Karadeniz projesinde Türkiye'yi temsilen 10 kişiden biri olarak görevalıyorum. Doğa arama kurtarma üzerine kanyon sporu, mağaracılık, tırmanış alanında faaliyetlerde bulundum. Asıl mesleğim beden eğitimi öğretmenliğidir. 

Afet alanında afetlerde ikinci plan olarak görülen ve ülkemizde hayvanlar yani can dostlarımız için büyük bir eksiklik olduğunu tecrübelerime dayanarak ifade etmek isterim. Buradaki yüreği güzel insanlarla tüm çabamız bu eksikliği gidermek için olacaktır. Sizlerle olmaktan mutluluk duymaktayım. DOST yönetimi adına hepinize tekrardan hoş geldiniz diyor en kısa zamanda görüşmeyi diliyorum.